ivo.sk
IVO: Kvalita demokracie na Slovensku sa v roku 2013 zhoršila

Analytici IVO sa zaoberali aj prípadom novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi.

Bratislava 14. januára (TASR) – Kvalita demokracie na Slovensku sa v roku 2013 mierne zhoršila. V priemere dosiahla známku 2,9, pričom v roku 2012 bol index kvality demokracie 2,8. Pod zhoršenie celkovej známky sa podpísal vývoj v závere minulého roka. V poslednom štvrťroku sa zhoršilo hodnotenie IVO Barometra oproti predchádzajúcemu obdobiu až o 0,2 bodu – z 2,9 na 3,1. Informovali o tom dnes v Bratislave na tlačovej konferencii analytici Inštitútu pre verejné otázky (IVO).

Z pohľadu hodnotenia vývoja za celý rok 2013 experti IVO zaznamenali najväčší pokles v oblasti Demokratické inštitúcie a právny štát. Index kvality demokracie IVO Barometer v tejto oblasti klesol z úvodnej hodnoty 2,75 v prvom štvrťroku až na 3,5 v závere roka. Na činnosti ústavných inštitúcií a orgánov sa podľa analytika IVO Grigorija Mesežnikova odrážalo úsilie vládnej strany Smer-SD o maximálnu koncentráciu moci. "Aj v poslednom štvrťroku 2013 konzekventne uplatňovaný model 'tyranie väčšiny' Smeru-SD oslaboval kontrolné funkcie parlamentu a obmedzoval priestor pre realizáciu legitímnych politických zámerov opozičných strán," zhodnotil analytik IVO. Situácia sa podľa neho vyvinula tak, že "tyrania väčšiny" sa rozvinula do podoby "syndrómu jednej strany".

Mierne zhoršenie zaznamenali experti IVO aj v oblasti Ochrana a dodržiavanie ľudských a menšinových práv, kde sa priemerná známka za celý rok zhoršila z 3,0 na 3,2 oproti roku 2012. Vo zvyšných dvoch hodnotených oblastiach – Legislatíva a Nezávislé médiá sa pozitívne a negatívne tendencie navzájom vyvažovali, takže celkové bodové hodnotenie ostalo oproti predchádzajúcemu obdobiu nezmenené. V oblasti legislatívy však analytici kritizujú predkladanie zásadnejších pozmeňujúcich návrhov k vládnym návrhom zákonov poslancami Smeru. To podľa Mesežnikova umožňovalo vláde obchádzať medzirezortné pripomienkové konanie v prípade zásadnejších úprav.

Analytici IVO sa zaoberali aj prípadom novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi. "Napriek upozorneniam rôznych aktérov, nielen opozičných strán, v tomto prípade aj prezidenta, že návrh zákona môže byť v rozpore s ústavou, sa návrh schválil. Takýto postup vidieť pri viacerých návrhoch, čo nesvedčí o kvalite legislatívnej práce," podčiarkol analytik. Podľa analytika Martina Bútoru sa kritici zákona o hmotnej núdzi domnievajú, že podmieňovanie základnej sociálnej dávky plnením dodatočných povinností je nútenou prácou, ktorú zakazuje Ústava SR či Európsky dohovor o ľudských právach.

"Je ťažké reagovať na prieskum inštitútu, ktorý je evidentne prepojený na bývalú vládu Ivety Radičovej," reagovala na zistenia IVO hovorkyňa Smeru-SD Monika Počátková.

Cieľom projektu IVO Barometer je pravidelne hodnotiť stav kvality demokracie na Slovensku v piatich kľúčových oblastiach. Hodnota známky IVO Barometra sa pohybuje od 1,00 do 5,00, pričom známka 1,00 vyjadruje optimálny stav kvality demokracie.

Videoaktuality

Výsledky reprezentatívneho výskumu názorov verejností v štyroch krajinách V4

Súčasný stav a vývoj v troch oblastiach významných z pohľadu spoločenskej transformácie.

V4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy
 Slovensko po troch desaťročiach slobody

Výskumná štúdia na aktuálnu tému migrácie mladých vzdelaných Slovákov. 

Výskumná štúdia o aktuálnych postojoch a skúsenostiach rodičov s online dištančným vzdelávaním detí.

 Únik mozgov - migračný potenciál mladých na Slovensku
Dištančné vzdelávanie detí optikou rodičov

Účasť žien na politickom rozhodovaní cez prizmu štatistík aj v optike verejnej mienky.

Prečo mýty o tejto krajine dlhodobo prežívajú a majú vďačných recipientov a šíriteľov.

Politická participácia žien na Slovensku 2020
Mýty o Rusku

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore