ivo.sk
IVO: Kvalita demokracie na Slovensku sa v roku 2013 mierne zhoršila

Najväčší regres zaznamenali analytici IVO v oblasti demokratických inštitúcií a právneho štátu.

BRATISLAVA 14. januára (SITA) - Kvalita demokracie na Slovensku sa podľa Inštitútu pre verejné otázky (IVO) v roku 2013 mierne zhoršila. Proti predchádzajúcemu roku sa index kvality demokracie zhoršil o jednu desatinu, z priemeru 2,8 v roku 2012 na 2,9. V poslednom štvrťroku 2013 sa zhoršilo hodnotenie IVO Barometra oproti predchádzajúcemu obdobiu z 2,9 na 3,1.

Najväčší regres zaznamenali analytici IVO v oblasti demokratických inštitúcií a právneho štátu, kde index kvality klesol z úvodnej hodnoty 2,75 v prvom štvrťroku na 3,5 v závere roka. Mierne zhoršenie zaznamenali aj v oblasti ochrany a dodržiavania ľudských a menšinových práv, kde sa priemerná známka zhoršila z 3,0 na 3,2. Vo zvyšných dvoch hodnotených oblastiach – Legislatíva a Nezávislé médiá verejnej služby sa pozitívne a negatívne tendencie navzájom vyvažovali, takže celkové hodnotenie sa oproti predchádzajúcemu obdobiu nezmenilo.

„Na činnosti ústavných inštitúcií a štátnych orgánov sa zreteľne odrážali následky úsilia vládnej strany Smer-SD o maximálnu koncentráciu moci, snáh o ovplyvňovanie pôsobenia týchto inštitúcií v prospech spomínanej strany, o vytvorenie čo najpriaznivejších podmienok pre dlhodobé pôsobenie Smeru-SD v pozícii dominantnej politickej sily so silnými mocenskými kompetenciami,“ povedal prezident IVO Grigorij Mesežnikov. Tyrania väčšiny Smeru-SD sa podľa jeho slov rozvinula do podoby syndrómu jednej strany. Podľa Mesežnikova ide o taký prístup pri spravovaní krajiny, v rámci ktorého sa vládna strany usiluje o marginalizáciu, zbezvýznamňovanie všetkých politických síl spôsobom, že jedine ona je autentickým stelesnením reprezentácie celospoločenských záujmov, s legitímnym nárokom na osobitné postavenie v systéme mocenských inštitúcií, s právom na využitie administratívnych kapacít štátu vo vlastný prospech. Politická účelovosť sa podľa Mesežnikova prejavovala aj pri schvaľovaní zákonov, keď sa v poslednom štvrťroku obchádzalo pripomienkové konanie a k jednoduchým novelám sa podávali v druhom čítaní v parlamente rozsiahle principiálne pozmeňujúce návrhy. Takýmto spôsobom Smer-SD presadil napríklad zavedenie daňovej licencie. Vládny subjekt rovnako schvaľoval právne normy, aj keď rôzni aktéri, či už odborná verejnosť, opozícia alebo prezident republiky upozorňovali na rozpor zákona s ústavou. Smer-SD tak momentálny politický profit nadradil nad kvalitné právne prostredie.

Situácia v oblasti ľudských práv bola v poslednom štvrťroku podľa IVO poznačená viacerými problematickými trendmi a javmi, o čom svedčil vývoj v niektorých dlhšie trvajúcich kauzách. V poslednom štvrťroku tiež parlament schválil novelu zákona o hmotnej núdzi, ktorej kritici sa nazdávajú, že podmieňovanie základnej sociálnej dávky plnením dodatočných povinností je nútenou prácou, ktorú zakazuje Ústava SR, Európsky dohovor o ľudských právach ako aj dohovory Medzinárodnej organizácie práce.

 

Videoaktuality

Výsledky reprezentatívneho výskumu názorov verejností v štyroch krajinách V4

Súčasný stav a vývoj v troch oblastiach významných z pohľadu spoločenskej transformácie.

V4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy
 Slovensko po troch desaťročiach slobody

Výskumná štúdia na aktuálnu tému migrácie mladých vzdelaných Slovákov. 

Výskumná štúdia o aktuálnych postojoch a skúsenostiach rodičov s online dištančným vzdelávaním detí.

 Únik mozgov - migračný potenciál mladých na Slovensku
Dištančné vzdelávanie detí optikou rodičov

Účasť žien na politickom rozhodovaní cez prizmu štatistík aj v optike verejnej mienky.

Prečo mýty o tejto krajine dlhodobo prežívajú a majú vďačných recipientov a šíriteľov.

Politická participácia žien na Slovensku 2020
Mýty o Rusku

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore