ivo.sk
IVO BAROMETER: Kvalita demokracie v prvom polroku 2011 – zlepšenie na 2,6

Inštitút pre verejné otázky zverejnil dňa 19.7.2011 hodnotenie vývoja kvality demokracie na Slovensku za prvý polrok roku 2011.

Experti a spolupracovníci Inštitútu pre verejné hodnotia v rámci projektu IVO Barometer vývoj kvality demokracie na Slovensku v prvom polroku 2011 celkovou známkou 2,6 – čo znamená zlepšenie o 0,2 bodu oproti poslednému štvrťroku 2010. Celkový rating sa tak dostal opäť na úroveň z obdobia prvého hodnotenia IVO Barometra začiatkom roka 2008.

Experti pripravujúci hodnotenie v rámci IVO Barometra skonštatovali, že celkový rating sa v prvom polroku 2011 zlepšil vzhľadom na pozitívny posun v kvalite demokracie vo väčšine sledovaných oblastí. Výnimkou je oblasť ľudských a menšinových práv, kde sa hodnotenie nemení v dôsledku „vyvažovania“ pozitívnych tendencií problematickou situáciou v prístupe k riešeniu problémov Rómov a neheterosexuálnych menšín. V ostatných oblastiach autori konštatujú pokračujúce zlepšenie spôsobené primárne výkonom moci charakteristickým pre liberálne demokracie konsenzuálneho typu a odlišnou politickou kultúrou dominantných politických síl.Download

Barometer 1.polrok/2011 - Hlavné zistenia
Barometer 1.polrok/2011 - Tlačová správa
Barometer 1.polrok/2011 - Barometer

* * *

Cieľom projektu IVO Barometer je pravidelne hodnotiť stav kvality demokracie na Slovensku v piatich kľúčových oblastiach: demokratické inštitúcie a právny štát; legislatíva; ochrana a dodržiavanie ľudských a menšinových práv; nezávislé médiá a médiá verejnej služby; zahraničná politika z euro-integračného a transatlantického aspektu.

Hodnota ratingu/známky IVO Barometra sa pohybuje na škále 1,00 – 5,00, pričom známka 1,00 vyjadruje optimálny stav kvality demokracie podľa štandardov a porovnávacích kritérií uplatňovaných na pôde Európskej únie a Rady Európy v oblasti stability inštitúcií, politickej demokracie, ľudských práv a slobôd.

V jednotlivých oblastiach experti IVO vypracúvajú podkladové analýzy vývoja v danej oblasti podľa zadanej metodológie. Na základe týchto analýz následne vznikajú pravidelné hodnotenia vývoja v jednotlivých oblastiach.

FOTO


Na tlačovej besede IVO Barometer 1.polrok/2011 predstavili Martin Bútora a Grigorij Mesežnikov. Tlačovú besedu viedla Ildikó Nagy.>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti a výsledky transformačného procesu.

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu
Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie

Výskumná štúdia zameraná na kľúčové oblasti digitálnej gramotnosti ľudí v preddôchodkovom a dôchodkovom veku.

Výskumná reflexia kľúčových postojov internetovej populácie SR v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

 Digitálna gramotnosť 2023 - zaostrené na seniorov
Kyberbezpečnosť 2023 - optikou internetovej populácie SR

20 rokov krajskej samosprávy prinieslo rozmanité skúsenosti. Komplexná publikácia IVO a SK8.

Publikácia prináša množstvo faktov
z demografickej i ekonomickej štatistiky ako aj zo sociologických výskumov.

20 rokov<br/>samosprávnych krajov<br/>na Slovensku 2001 - 2021
Starší ľudia medzi nami. Kde sme, kam smerujeme

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore