ivo.sk
IVO BAROMETER: Kvalita demokracie v prvom polroku 2011 – zlepšenie na 2,6

Inštitút pre verejné otázky zverejnil dňa 19.7.2011 hodnotenie vývoja kvality demokracie na Slovensku za prvý polrok roku 2011.

Experti a spolupracovníci Inštitútu pre verejné hodnotia v rámci projektu IVO Barometer vývoj kvality demokracie na Slovensku v prvom polroku 2011 celkovou známkou 2,6 – čo znamená zlepšenie o 0,2 bodu oproti poslednému štvrťroku 2010. Celkový rating sa tak dostal opäť na úroveň z obdobia prvého hodnotenia IVO Barometra začiatkom roka 2008.

Experti pripravujúci hodnotenie v rámci IVO Barometra skonštatovali, že celkový rating sa v prvom polroku 2011 zlepšil vzhľadom na pozitívny posun v kvalite demokracie vo väčšine sledovaných oblastí. Výnimkou je oblasť ľudských a menšinových práv, kde sa hodnotenie nemení v dôsledku „vyvažovania“ pozitívnych tendencií problematickou situáciou v prístupe k riešeniu problémov Rómov a neheterosexuálnych menšín. V ostatných oblastiach autori konštatujú pokračujúce zlepšenie spôsobené primárne výkonom moci charakteristickým pre liberálne demokracie konsenzuálneho typu a odlišnou politickou kultúrou dominantných politických síl.Download

Barometer 1.polrok/2011 - Hlavné zistenia
Barometer 1.polrok/2011 - Tlačová správa
Barometer 1.polrok/2011 - Barometer

* * *

Cieľom projektu IVO Barometer je pravidelne hodnotiť stav kvality demokracie na Slovensku v piatich kľúčových oblastiach: demokratické inštitúcie a právny štát; legislatíva; ochrana a dodržiavanie ľudských a menšinových práv; nezávislé médiá a médiá verejnej služby; zahraničná politika z euro-integračného a transatlantického aspektu.

Hodnota ratingu/známky IVO Barometra sa pohybuje na škále 1,00 – 5,00, pričom známka 1,00 vyjadruje optimálny stav kvality demokracie podľa štandardov a porovnávacích kritérií uplatňovaných na pôde Európskej únie a Rady Európy v oblasti stability inštitúcií, politickej demokracie, ľudských práv a slobôd.

V jednotlivých oblastiach experti IVO vypracúvajú podkladové analýzy vývoja v danej oblasti podľa zadanej metodológie. Na základe týchto analýz následne vznikajú pravidelné hodnotenia vývoja v jednotlivých oblastiach.

FOTO


Na tlačovej besede IVO Barometer 1.polrok/2011 predstavili Martin Bútora a Grigorij Mesežnikov. Tlačovú besedu viedla Ildikó Nagy.>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Výsledky reprezentatívneho výskumu názorov verejností v štyroch krajinách V4

Čo podnecuje politikov k tomu, aby namiesto spojenectva so Západom presadzovali zväzky s Ruskom?

V4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy
Kto hrá ruskú ruletu na Slovensku

Výskumná štúdia na aktuálnu tému migrácie mladých vzdelaných Slovákov. 

Výskumná štúdia o aktuálnych postojoch a skúsenostiach rodičov s online dištančným vzdelávaním detí.

 Únik mozgov - migračný potenciál mladých na Slovensku
Dištančné vzdelávanie detí optikou rodičov

Účasť žien na politickom rozhodovaní cez prizmu štatistík aj v optike verejnej mienky.

Prečo mýty o tejto krajine dlhodobo prežívajú a majú vďačných recipientov a šíriteľov.

Politická participácia žien na Slovensku 2020
Mýty o Rusku

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore