ivo.sk
Ženy v bielom – príspevok Zory Bútorovej v najnovšom čísle časopisu OS

Najnovšie vydanie časopisu OS (Občianska spoločnosť), č. 5/2007, prináša reflexiu súčasnej situácie na Kube, do ktorej prispela aj Zora Bútorová článkom Vytrvalé ženy.

Autorka píše o neformálnej opozičnej skupine Ženy v bielom, ktorú spojilo politické násilie spáchané kubánskym režimom na ich manželoch, bratoch, otcoch či synoch. Počas „Čiernej jari“ v marci 2003 bolo zatknutých 75 politických disidentov, ktorí boli odsúdení na mimoriadne vysoké tresty od šesť až do dvadsať osem rokov odňatia slobody. Do dnešného dňa ich ostalo za mrežami v nehumánnych podmienkach bez adekvátnej lekárskej starostlivosti päťdesiat osem. Celkový počet politických väzňov na Ostrove slobody je oveľa vyšší, odhaduje sa asi na dvestoosemdesiat.

Ženy v bielom, „zdvihnutý prst za dodržiavanie ľudských práv a víťazstvo spravodlivosti“, sú podľa autorky „novým prvkom v tkanive kubánskej občianskej spoločnosti, ktorá sa neodvratne prediera k životu napriek mimoriadne drsným podmienkam. Ich vyvzdorúvanie je bezprostredne motivované túžbou prelomiť kliatbu nad svojimi blízkymi, ktorí sú akútne ohrození – a už dnes možno konštatovať, že bolo korunované vo viacerých prípadoch úspechom. Tento zápas je zároveň aj investíciou do budúcnosti slobodnej Kuby – tréningom žien v aktívnom občianstve, nácvikom demokratických zručností, posilňovaním zdravého sebavedomia a suverenity zrodenej z vytrvalej akcie. Takéto ženy a takýchto mužov bude Kuba potrebovať, keď sa vydá na neľahkú cestu od diktatúry k demokracii.“

Ženy v bielom sú od jesene 2005 laureátkami Sacharovovej ceny Európskeho parlamentu za slobodu myslenia. „Kiež by ich príklad čo najväčšmi vyžaroval aj do nášho občianskeho prostredia, ktoré inšpiráciu ich odhodlanosťou a vytrvalosťou určite potrebuje,“ uzatvára svoj článok Zora Bútorová, ktorá je zároveň členkou Slovenského výboru pre podporu demokracie na Kube.

Download: Zora Bútorová: Vytrvalé ženy (PDF dokument, 90 KB)>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Výsledky reprezentatívneho výskumu názorov verejností v štyroch krajinách V4

Súčasný stav a vývoj v troch oblastiach významných z pohľadu spoločenskej transformácie.

V4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy
 Slovensko po troch desaťročiach slobody

Výskumná štúdia na aktuálnu tému migrácie mladých vzdelaných Slovákov. 

Výskumná štúdia o aktuálnych postojoch a skúsenostiach rodičov s online dištančným vzdelávaním detí.

 Únik mozgov - migračný potenciál mladých na Slovensku
Dištančné vzdelávanie detí optikou rodičov

Účasť žien na politickom rozhodovaní cez prizmu štatistík aj v optike verejnej mienky.

Prečo mýty o tejto krajine dlhodobo prežívajú a majú vďačných recipientov a šíriteľov.

Politická participácia žien na Slovensku 2020
Mýty o Rusku

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore