ivo.sk
Ženy v bielom – príspevok Zory Bútorovej v najnovšom čísle časopisu OS

Najnovšie vydanie časopisu OS (Občianska spoločnosť), č. 5/2007, prináša reflexiu súčasnej situácie na Kube, do ktorej prispela aj Zora Bútorová článkom Vytrvalé ženy.

Autorka píše o neformálnej opozičnej skupine Ženy v bielom, ktorú spojilo politické násilie spáchané kubánskym režimom na ich manželoch, bratoch, otcoch či synoch. Počas „Čiernej jari“ v marci 2003 bolo zatknutých 75 politických disidentov, ktorí boli odsúdení na mimoriadne vysoké tresty od šesť až do dvadsať osem rokov odňatia slobody. Do dnešného dňa ich ostalo za mrežami v nehumánnych podmienkach bez adekvátnej lekárskej starostlivosti päťdesiat osem. Celkový počet politických väzňov na Ostrove slobody je oveľa vyšší, odhaduje sa asi na dvestoosemdesiat.

Ženy v bielom, „zdvihnutý prst za dodržiavanie ľudských práv a víťazstvo spravodlivosti“, sú podľa autorky „novým prvkom v tkanive kubánskej občianskej spoločnosti, ktorá sa neodvratne prediera k životu napriek mimoriadne drsným podmienkam. Ich vyvzdorúvanie je bezprostredne motivované túžbou prelomiť kliatbu nad svojimi blízkymi, ktorí sú akútne ohrození – a už dnes možno konštatovať, že bolo korunované vo viacerých prípadoch úspechom. Tento zápas je zároveň aj investíciou do budúcnosti slobodnej Kuby – tréningom žien v aktívnom občianstve, nácvikom demokratických zručností, posilňovaním zdravého sebavedomia a suverenity zrodenej z vytrvalej akcie. Takéto ženy a takýchto mužov bude Kuba potrebovať, keď sa vydá na neľahkú cestu od diktatúry k demokracii.“

Ženy v bielom sú od jesene 2005 laureátkami Sacharovovej ceny Európskeho parlamentu za slobodu myslenia. „Kiež by ich príklad čo najväčšmi vyžaroval aj do nášho občianskeho prostredia, ktoré inšpiráciu ich odhodlanosťou a vytrvalosťou určite potrebuje,“ uzatvára svoj článok Zora Bútorová, ktorá je zároveň členkou Slovenského výboru pre podporu demokracie na Kube.

Download: Zora Bútorová: Vytrvalé ženy (PDF dokument, 90 KB)>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti a výsledky transformačného procesu.

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu
Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie

Výskumná štúdia zameraná na kľúčové oblasti digitálnej gramotnosti ľudí v preddôchodkovom a dôchodkovom veku.

Výskumná reflexia kľúčových postojov internetovej populácie SR v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

 Digitálna gramotnosť 2023 - zaostrené na seniorov
Kyberbezpečnosť 2023 - optikou internetovej populácie SR

20 rokov krajskej samosprávy prinieslo rozmanité skúsenosti. Komplexná publikácia IVO a SK8.

Publikácia prináša množstvo faktov
z demografickej i ekonomickej štatistiky ako aj zo sociologických výskumov.

20 rokov<br/>samosprávnych krajov<br/>na Slovensku 2001 - 2021
Starší ľudia medzi nami. Kde sme, kam smerujeme

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore