ivo.sk
Martin Bútora vystúpil na konferencii v Rige „Európa na križovatke: agenda od Rigy po Bukurešť“

V dňoch 14. a 15. októbra sa v Rige konala konferencia Europe at the Crossroads: Agenda from Riga to Bucharest. Vyše 120 politikov, bezpečnostných, ekonomických a vojenských analytikov ako aj diplomatov najmä z krajín EÚ a NATO diskutovalo o aktuálnej politickej, bezpečnostnej a ekonomickej agende medzi dvoma vrcholnými schôdzkami NATO – nedávnym summitom v Rige v novembri 2006 a pripravovaným summitom v Bukurešti v apríli 2008. Konferencia, ktorú pod patronátom bývalej prezidentky Lotyšska Vaira Vike Freibergovej zorganizoval think-tank Commission of Strategic Analysis a mimovládna Latvian Transatlantic Organisation v spolupráci s lotyšským ministerstvom obrany, sa venovala budúcnosti Európskej únie, jej susedom a ich možnému začleneniu do štruktúr EÚ a NATO i energetickej bezpečnosti štátov Európskej únie. Okrem vedúcich predstaviteľov rezortov obrany a zahraničia z Lotyšska, Rumunska, Gruzínska a Ukrajiny na konferencii vystúpili aj estónsky prezident Toomas Hendrik Ilves, Jamie Shea z úradu generálneho tajomníka NATO, Tod Lindberg z Hoover Institution, komisár EÚ pre energetiku Andris Piebalgs, prezident Project on Transitional Democracies Bruce Jackson, bývalý vicepremiér a terajší poradca prezidenta Juščenka Oleh Rybačuk, splnomocnenec českej vlády pre energetickú bezpečnosť Václav Bartuška a ďalší.

Na úvodnom paneli pod názvom „Hranice a hodnoty európskeho projektu“ vystúpil so svojím príspevkom aj Martin Bútora. Ďalšími rečníkmi boli bývalá prezidentka Lotyšska Vaira Vike Freibergová, prezident Nadácie Robert Schumana Jean-Dominique Giuliani a korešpondent nemeckej verejnoprávnej televízie ARD Markus Preiss. Diskusné príspevky komentovali Tomáš Valášek z londýnskeho Centre for European Reform a bieloruský opozičný aktivista zo združenia Charta 97 Andrej Sannikov.

Download: Morning Discussion: Frontiers and Values of European Project (PDF, 54 KB)Martin Bútora
bol jedným z rečníkov na paneli o hraniciach a hodnotách európskeho projektu. Na obrázku zľava televízny komentátor ARD Markus Preiß, Martin Bútora, bývalá prezidentka Lotyšska Vaira Vike Freibergová, prezident Nadácie Roberta Schumana Jean-Dominique Giulian a moderátor diskusie Toms Baumanis, predseda Latvian Transatlantic Organization
Martin Bútora v rozhovore s Volodymyrom Chandogijom, prvým námestníkom ministra zahraničných vecí Ukrajiny>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti a výsledky transformačného procesu.

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu
Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie

Výskumná štúdia zameraná na kľúčové oblasti digitálnej gramotnosti ľudí v preddôchodkovom a dôchodkovom veku.

Výskumná reflexia kľúčových postojov internetovej populácie SR v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

 Digitálna gramotnosť 2023 - zaostrené na seniorov
Kyberbezpečnosť 2023 - optikou internetovej populácie SR

20 rokov krajskej samosprávy prinieslo rozmanité skúsenosti. Komplexná publikácia IVO a SK8.

Publikácia prináša množstvo faktov
z demografickej i ekonomickej štatistiky ako aj zo sociologických výskumov.

20 rokov<br/>samosprávnych krajov<br/>na Slovensku 2001 - 2021
Starší ľudia medzi nami. Kde sme, kam smerujeme

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore