ivo.sk
Slovakia to Afghanistan – Assisting in Building Democratic Institutions a New State

V rámci programu rozvojovej pomoci Slovakaid rozbehol Inštitút pre verejné otázky jednoročný capacity building projekt, ktorého ťažiskom sú študijné pobyty na Slovensku pre mladých afganských aktivistov z prostredia miestnych samospráv a občianskej spoločnosti. V závere projekt plánuje usporiadanie hodnotiacej medzinárodnej konferencie v Kunduze za účasti absolventov študijných pobytov a slovenských expertov. Slovakia to Afghanistan pokrýva tri severovýchodné provincie Afganistanu: Kunduz, Tachar, Badaksan.

 

Vychádzajúc z totalitnej minulosti Slovenska ako aj z demokratickej súčasnosti má naša krajina jedinečnú príležitosť podeliť sa o svoje praktické skúsenosti. Afganská spoločnosť dnes čelí množstvu zahraničných expertov, avšak Afganci samotní nie sú schopní na základe vlastných skúseností vidieť a porovnať praktické výsledky demokratizácie iných krajín. My z vlastnej skúsenosti vieme, že priamy kontakt s inštitúciami a ľuďmi zo zahraničia je najlepší a najúčinnejší spôsob osvojenia si praktických znalostí a najmä dôležitého „prelomenia“ stereotypov a predsudkov na obidvoch stranách. Afganistan je krajina, kde štátne inštitúcie prestali existovať v dôsledku desaťročia pretrvávajúcich vojen a vnútorných konfliktov. Väčšinu štátnych štruktúr je potrebné vybudovať od úplného začiatku a pre tento proces sú najdôležitejšie kvalifikované ľudské zdroje.

 

Za účasti zahraničného kapitálu a know-how prebiehajú v krajine mohutné rekonštrukčné práce, buduje sa telekomunikačná infraštruktúra, školy, rozvíjajú sa komunitné aktivity, workshopy orientované na veľmi široké spektrum tém od počítačov po ľudské práva, tréningy trénerov, je poskytovaná osveta najmä medzi vidieckym obyvateľstvom počnúc hygienickými návykmi až po protidrogovú. Popritom však pretrváva nedostatok praktických aj teoretických skúseností v otázkach budovania demokracie a fungovania jej nástrojov. Prostredníctvom študijných pobytov pre mladých ľudí aktívnych vo svojich komunitách chceme položiť základy na ktorých by sa dalo ďalej stavať. Poskytnutím relevantných informácií o budovaní a fungovaní demokratických inštitúcií a najmä praktickým oboznámením sa s konkrétnymi situáciami v reálnom prostredí účastníci získajú cenné vlastné skúsenosti. Tieto by mali s prispôsobením na domáce špecifiká využívať v rámci svojich aktivít a rozširovať ďalej. 
 Guvernér provincie Kunduz Mohammad Omar Khan (druhý zľava) prijal náš projektový tím
Partnerská MVO v Kunduze Afghan Youth Communication and Coordination CenterŽenské rádio Zohra; vysiela od 8. marca 2004
Viac: http://www.comminit.com/experiences/pds32004/experiences-1895.htmlŠtúdio rádia Zohra
Štátny sviatok - slávnostná ceremónia pri príležitosti odchodu ruských vojsk z Afganistanu (1989)
Štátny sviatok - slávnostná ceremónia pri príležitosti odchodu ruských vojsk z Afganistanu (1989)
Dievčenská základná škola v Kunduze. Výstavba ukončená v decembri 2005 s finančným prispením Slovakaid a za pomoci Zväzu Afgancov na Slovensku
Krajina po Hindukušom>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Výsledky reprezentatívneho výskumu názorov verejností v štyroch krajinách V4

Čo podnecuje politikov k tomu, aby namiesto spojenectva so Západom presadzovali zväzky s Ruskom?

V4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy
Kto hrá ruskú ruletu na Slovensku

Výskumná štúdia na aktuálnu tému migrácie mladých vzdelaných Slovákov. 

Výskumná štúdia o aktuálnych postojoch a skúsenostiach rodičov s online dištančným vzdelávaním detí.

 Únik mozgov - migračný potenciál mladých na Slovensku
Dištančné vzdelávanie detí optikou rodičov

Účasť žien na politickom rozhodovaní cez prizmu štatistík aj v optike verejnej mienky.

Prečo mýty o tejto krajine dlhodobo prežívajú a majú vďačných recipientov a šíriteľov.

Politická participácia žien na Slovensku 2020
Mýty o Rusku

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore