ivo.sk
 
Ak máte záujem o aktuálne informácie o aktivitách IVO, pošlite nám Váš e-mail
pošli
Hlasovanie po sto rokoch

Píše Martin Bútora, čestný prezident IVO.

Najprv spomienka. Pred voľbami na jeseň 1998 sa rozprúdila mohutná občianska kampaň – vzdelávacie projekty, kultúrne akcie, pochody, koncerty, filmy, videoklipy, diskusné fóra s kandidátmi. Počas Pochodu pre Slovensko organizovaného združením GEMMA 93 tristopäťdesiat aktivistov prekonalo 2 300 km: navštívili 840 obcí a 137 miest, kde diskutovali s obyvateľmi a rozdávali brožúry o voľbách. Aj oni prispeli k vyše 84-percentnej účasti a ústavnej väčšine protimečiarovskej „koalície koalícií“ v parlamente.

V nedeľu sa skončil festival Slovenská krčma. Vo vyše 100 šenkoch, baroch, pivárňach, puboch, hostincoch, viechach, bistrách a pivniciach privítali 150 kapiel, ktoré zadarmo odohrali takmer 200 vystúpení, od klasiky po metal. Michal Kaščák pripravil túto „zimnú Pohodu“, aby ukázal, že nie všetci v slovenských krčmách sú rasisti alebo fašisti, ako si to myslí Robert Fico.

Stoosemdesiat stredných škôl sa zapojilo do študentských volieb, najviac ich bolo z Prešovského a Bratislavského kraja. Mnohí zo študentov dostali možnosť diskutovať o zmysle volieb, o demokracii a jej ohrozeniach.

Pod iniciatívu Kresťania proti nenávisti sa okrem rešpektovaných osobností kultúrneho a verejného života podpísalo vyše 5-tisíc signatárov, ktorí apelujú na to, aby sa veriaci nedali pomýliť a zverili svoj hlas tým, ktorí skutočné kresťanské hodnoty dlhodobo obhajujú.

Nemlčia ani početní aktivisti na lokálnej úrovni, kde si to neraz vyžaduje guráž a odhodlanie. Za všetkých spomeňme obetavcov z banskobystrickej občianskej platformy Nie v našom meste, ktorí chodia aj do dedín, kde sa na plotoch občas objavujú hákové kríže.

Pridali sa aj rektori UK a STU, ktorí deň pred voľbami udelili rektorské voľno a vyzvali študentov, aby sa postavili proti šíreniu xenofóbie, rasizmu či nenávisti a oddeľovali fakty od bezcenných a prázdnych sľubov.

„Bratia a sestry, teraz máme aj my Rómovia šancu, aby sme dokázali, že nám nie je ľahostajný život nášho krásneho Slovenska,“ oslovuje voličov v rómskych komunitách a osadách i na sociálnych sieťach organizácia Opre Roma a nabáda ich, aby išli voliť demokratické strany.

Mladí ľudia z iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorá nás pred dvoma rokmi začala dvíhať z bahna, sa od začiatku februára zhovárajú s ľuďmi na uliciach, pred kostolmi aj v krčmách, pretože v dialógu vidia „veľký potenciál aj liečivú obnovnú silu“. Po tieto dni sa vďaka nim zídeme na desiatkach spomienkových zhromaždení Za Jána, za Martinu a za slušnú krajinu.

Očakávam, že pred voľbami ešte zaznie mohutné posolstvo študentských lídrov z novembra ’89.

Samuel Zubo a celá iniciatíva Srdcom doma sa zaslúžili o to, že pribudnú desaťtisíce voličov zo zahraničia.

Aj vďaka všetkým týmto občianskym aktivitám možno predpokladať, že voľby preklopia Slovensko v prospech demokratickej zmeny.

Priateľ Milan Šútovec mi nedávno pripomenul, aké výročie nás čaká v deň volieb. Presne 29. februára 1920 prijalo Národné zhromaždenie Ústavu Československej republiky, ktorá sa prihlásila „do spoločnosti národov ako člen vzdelaný, mierumilovný, demokratický a pokrokový“.

Verím, že po sto rokoch potvrdíme tento záväzok.

Zdroj: Denník N>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Neprehliadnite aktuálnu výskumnú štúdiu o postojoch internetovej populácie k problematike kybernetickej bezpečnosti. 

Výsledky 15. ročníka výskumu digitálnej gramotnosti populácie SR.

Kyberbezpečnosť očami internetovej populácie SR
Digitálna gramotnosť na Slovensku 2020

Správa zo sociologického
výskumu názorov mladých
ľudí vo veku 15-19 rokov.

Publikácia obsahujúca 30 pojmov súvisiacich s občianskym spolunažívaním.

Občianske spolunažívanie <br/>očami tínedžerov
Spolu, či proti sebe? Čo ovplyvňuje naše spolužitie

Vnímanie Novembra 1989 a ponovembrových zmien občami Slovenska.

Priebeh eurovolieb 2019, výsledky a spoločensko-politické kontexty hlasovania slovenských občanov.

30 rokov po Nežnej revolúcii. Zisky a straty očami verejnosti
Európske voľby 2019 na Slovensku: výsledky a súvislosti

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore