ivo.sk
Najväčším prekvapením je podľa politológov slabý výsledok R. Fica

TASR, 16.03.2014

Najväčším prekvapením prvého kola prezidentských volieb je slabý výsledok Roberta Fica. Zhodujú sa na tom politológovia Ján Baránek a Grigorij Mesežnikov. Podľa Mesežnikova dobrý výsledok dosiahol Andrej Kiska, ktorý zaostal za Ficom približne o štyri percentá. "Je to veľmi dobrý výsledok pre človeka, ktorý nikdy predtým v politike nebol a dokázal v podstate zviesť vyrovnaný súboj s kandidátom, ktorý má za sebou silnejšiu stranu z hľadiska podpory aj z hľadiska mocenského postavenia," uviedol.

Za veľmi dobrý považuje aj výsledok Procházku. "Teraz sa to dá spätne vysvetliť, že jeho úspešné pôsobenie v debatách a vôbec jeho aktivity v tom záverečnom štádiu mu pomohli. Čiže ten výsledok nad 21 percent je naozaj veľmi dobrý a veľmi sľubný do budúcnosti vzhľadom na to, že má politické ambície," dodal Mesežnikov s tým, že jeho politická sila teraz prekračuje potenciál, ktorý majú niektoré etablované strany. "Teraz sa spätne ukazuje, že KDH nevyužilo príležitosť, ktorá sa ponúkala vtedy, keď chcel svoje politické ambície realizovať cez KDH. Ukázalo sa, že toto nebola schodná cesta a dnes v podstate bude silným konkurentom pre KDH v prípade, ak sa rozhodne pre samostatnú politickú kariéru," priblížil Mesežnikov.

Podľa politológov budúcnosť Ľudovej platformy je spečatená. "Ja si myslím, že Ľudová platforma skončila. Ten výsledok Pavla Hrušovského je zlý," povedal Baránek. Podľa Mesežnikova je výsledok Pavla Hrušovského fiaskom, pretože získať niečo cez tri percentá pre spoločného kandidáta troch strán so sumárnou podporou okolo 25 percent je zlé. Pod Hrušovského výsledok sa podľa Baránka podpísalo viacero faktorov. "Jeden z nich, ktorý bol vlastne nezavinený, bola kandidatúra Gyulu Bárdosa. Kým neoznámil kandidatúru, maďarskí voliči mali na prvom mieste Hrušovského, takže on mu reálne zobral tých päť percent. A potom tá nejednotnosť v rámci Ľudovej platformy, rôzne výzvy, ktoré išli aj z SDKÚ, aj to, že podpísali kandidatúru aj iným kandidátom. Bolo tam toho viacej," dodal.

Obaja politológovia očakávali taktiež vyššiu volebnú účasť, a to nad 50 percent. "Je to istá forma nezáujmu o politiku, možno znechutenie z politiky," myslí si Baránek. Upozornil, že ani v predchádzajúcich prezidentských voľbách nebola účasť veľká. Predpokladá však, že v druhom kole príde k urnám viac voličov. "Myslím si, že volebná účasť bola ovplyvnená v tomto prípade negatívne tým, že Smer nedokázal svojich voličov zmobilizovať. Predpokladám, že značná časť voličov Smeru zostala doma," ozrejmil Mesežnikov. Očakáva, že v druhom kole bude silná mobilizačná kampaň. "Robert Fico má potenciál, aby tých ľudí presvedčil," dodal Mesežnikov.

Videoaktuality

Kľúčové oblasti a udalosti vývoja bezpečnostného a obranného sektora SR v rokoch 1993-2023. 

Pri príležitosti 20-teho výročia vstupu SR do NATO sprístupňujeme publiáciu z roku 1998.

Thirty Years <br/>of Slovak Security <br/>and Defence Policy
Slovensko v šedej zóne? Rozširovanie NATO, zlyhania a perspektívy Slovenska

Výskumná štúdia zameraná na kľúčové oblasti digitálnej gramotnosti ľudí v preddôchodkovom a dôchodkovom veku.

Výskumná reflexia kľúčových postojov internetovej populácie SR v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

 Digitálna gramotnosť 2023 - zaostrené na seniorov
Kyberbezpečnosť 2023 - optikou internetovej populácie SR

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti.

Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie
Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu

Navštívte nás na Facebooku





Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore