ivo.sk
Oľga Gyárfášová o predpokladanej volebnej účasti pre agentúru SITA

Zdroj: SITA, 12.02.2012

VOĽBY: Naisto chce v marci voliť 28 percent, najmä priaznivci Smeru


Prieskum IVO odhaduje reálnu účasť na voľbách v marci 2012 na 50 až 55 percent. Gyárfášová však upozorňuje, že v roku 2010 sa menila dynamika voličskej mobilizácie až dva alebo tri týždne pred voľbami.

BRATISLAVA 12. februára (SITA) - Pevne rozhodnutých voličov je len 28 percent, ďalších 22 percent tvrdí, že pôjde voliť takmer naisto. Vyplýva to z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO), ktorý uskutočnil od 9. do 16. januára tohto roka na aktuálne spoločenské a politické otázky. Zber údajov zabezpečila formou osobných rozhovorov agentúra Focus prostredníctvom siete vyškolených anketárov na reprezentatívnej vzorke 1 076 obyvateľov SR vo veku od 18 rokov.

Podľa Oľgy Gyárfášovej z IVO viaceré prieskumy ukazujú, že najviac odhodlanými voličmi sú priaznivci Smeru-SD. "Dá sa očakávať, že podiel takzvaných papučových preferencií, čiže len nejakých deklarovaných preferencií, ktoré sa nezmenia na reálne hlasy, bude možno v týchto voľbách v prípade strany Smer-SD nižší ako to bolo v minulých voľbách," uviedla

Odpoveď "asi sa zúčastním" si v prieskume zvolilo 14 percent respondentov a rovnaký počet opýtaných deklarovalo svoju účasť na marcových voľbách na 50 percent. Päť percent opýtaných povedalo, že sa asi nezúčastní a rovnaké množstvo ľudí tvrdilo, že sa takmer isto nezúčastní. Dvanásť percent uviedlo, že sa na voľbách určite nezúčastní. V roku 2010 prišlo k volebnej urne 58,8 percenta oprávnených voličov. Gyárfášová upozorňuje, že v roku 2010 sa menila dynamika voličskej mobilizácie až dva alebo tri týždne pred voľbami.

IVO odhaduje reálnu účasť na voľbách v marci 2012 na 50 až 55 percent. "Aj na tomto sa prejavuje celkový pocit z toho, aká je spoločenská klíma, zneistenie a frustrácia z politiky," poznamenala Gyárfášová. Ako dodala, miera účasti závisí od viery voličov v účinok ich hlasu. "Len 28 percent opýtaných vyjadruje jednoznačný súhlas s názorom, že záleží na tom, koho ľudia volia, lebo to môže veľa zmeniť. O presnom opaku („nezáleží na tom, koho ľudia volia, aj tak sa nič nezmení“) je presvedčených 19 percent opýtaných," odôvodňuje IVO v správe z prieskumu.

Videoaktuality

Kľúčové oblasti a udalosti vývoja bezpečnostného a obranného sektora SR v rokoch 1993-2023. 

Pri príležitosti 20-teho výročia vstupu SR do NATO sprístupňujeme publiáciu z roku 1998.

Thirty Years <br/>of Slovak Security <br/>and Defence Policy
Slovensko v šedej zóne? Rozširovanie NATO, zlyhania a perspektívy Slovenska

Výskumná štúdia zameraná na kľúčové oblasti digitálnej gramotnosti ľudí v preddôchodkovom a dôchodkovom veku.

Výskumná reflexia kľúčových postojov internetovej populácie SR v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

 Digitálna gramotnosť 2023 - zaostrené na seniorov
Kyberbezpečnosť 2023 - optikou internetovej populácie SR

Autentické svedectvo o vývoji politickej slobody v ponovembrovom Slovensku a Česko-Slovensku. Udalosti rokov 1990-1992.

Proces prechodu k demokracii v kontexte formovania a fungovania slovenskej štátnosti.

Dva roky politickej slobody. Obnovené vydanie
Tridsať rokov samostatného Slovenska. Šesť pohľadov na formovanie štátu

Navštívte nás na Facebooku





Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore