ivo.sk
 
Ak máte záujem o aktuálne informácie o aktivitách IVO, pošlite nám Váš e-mail
pošli
Publikácia Kde sme? Mentálne mapy Slovenska v Rádiu Lumen

Dňa 17. apríla 2010 prezident IVO Grigorij Mesežnikov účinkoval v banskobystrickom štúdiu Rádia Lumen v diskusnej relácii Zaostrené s moderátorom Borisom Koronim, vysielanej naživo. Predstavil jednu z najnovších publikácií inštitútu – knihu Kde sme? Mentálne mapy Slovenska. Odpovedal tiež na viaceré otázky poslucháčov, týkajúce sa aktuálneho spoločensko-politického vývoja Slovenska, najmä stavu demokracie.

Diskusiu ku knihe uviedol B. Koroni nasledujúcou úvahou:

Mapy sú v živote ľudí veľmi dôležité. Ukazujú nielen smer a trasu, kam sa chcete dostať, ale zároveň vám pomáhajú aj v zorientovaní sa. Mnohí, nielen vyznávači hôr a turistiky mi teraz iste dajú za pravdu, že neraz je práve mapa tým jediným zdrojom informácií, aby nezablúdili, nezišli z vytýčenej cesty a aby šťastne došli do svojho cieľa. Aj keď je pravda...doba sa zmenila. Staré dobré papierové mapy ustupujú kamsi do úzadia. Stále častejšie sa v našich automobiloch, na bicykloch či v mobiloch objavujú elektronické mapy. Takzvané GPS. Čo si budeme hovoriť, život s nimi je jednoduchší. Naklikáte si trasu z bodu A do bodu B a procesor vnútri toho malého zariadenia urobí všetko za vás. Poradí vám najkratšiu a aj najlacnejšiu cestu a ak náhodou zídete z trasy, rýchlo vypočíta novú. Toto papierové mapy nedokázali.  Mali však čosi iné. Dali vám pocit radosti. Z toho, že sa vám vlastným rozumom, vďaka skúsenostiam a orientačným schopnostiam podarilo predsa len dôjsť šťastne do cieľa. Nič nebolo dopredu vypočítané, naliňajkované,...bolo to dobrodružstvo, ktorého výsledok záležal len a len od vašich skúseností.

V týchto dňoch sa mi do rúk dostala zaujímavá publikácia s podtitulom Mentálne mapy Slovenska. Musím sa priznať že ma to prídavné meno trochu zmiatlo. Viem čo sú mapy Slovenska. Po prvý krát som sa s nimi zoznámil kdesi , hádam ešte na základnej škole počas vlastivedy. Ale mentálne mapy? To som ešte nikdy nepočul. Ako som sa dočítal neskôr v jednom komentári na internete, ide o knihu, ktorej hlavným titulom je tá najobyčajnejšia otázka, Kde sme? Nejde však o hľadanie geografickej polohy, na ktoré sme u bežných máp zvyknutí. Mentálne mapy sú iné. Hľadajú odpoveď na to, kde sa nachádza naša spoločnosť. Hľadajú odpovede na to, kde sa po 20-tich rokoch demokracie, nachádza náš mentálny svet, aká je naša hodnotová orientácia, akú podobu majú naše ideály, skúsenosti a sklamania. Kto vie, možno majú aj mentálne mapy rovnaký cieľ ako ich geografické kolegyne. Aj tieto nás chcú zrejme niekam nasmerovať a hlavne upozorniť nás na to, aby sme nezišli z cesty a nezablúdili. Faktom je, že mentálne mapy ešte neexistujú v elektronickej podobe akéhosi GPS. Nemôžeme sa teda spoliehať na to, že našu spoločnosť dovedie šťastne do cieľa z bodu A do bodu B maličký procesor. V tomto prípade bude zrejme rozhodnutie vždy len a len a na nás. 

Som rád, že môžem v týchto chvíľach privítať jedného z autorov tejto publikácie, ktorého najmä tí pozornejší poslucháči rádia Lumen už iste poznajú. Je ním prezident Inštitútu pre verejné otázky, Grigorij Mesežnikov. Vypočujte si zvukový záznam diskusie: Stav slovenskej spoločnosti a demokracie>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Neprehliadnite aktuálnu výskumnú štúdiu o postojoch internetovej populácie k problematike kybernetickej bezpečnosti. 

Výsledky 15. ročníka výskumu digitálnej gramotnosti populácie SR.

Kyberbezpečnosť očami internetovej populácie SR
Digitálna gramotnosť na Slovensku 2020

Správa zo sociologického
výskumu názorov mladých
ľudí vo veku 15-19 rokov.

Publikácia obsahujúca 30 pojmov súvisiacich s občianskym spolunažívaním.

Občianske spolunažívanie <br/>očami tínedžerov
Spolu, či proti sebe? Čo ovplyvňuje naše spolužitie

Vnímanie Novembra 1989 a ponovembrových zmien občami Slovenska.

Priebeh eurovolieb 2019, výsledky a spoločensko-politické kontexty hlasovania slovenských občanov.

30 rokov po Nežnej revolúcii. Zisky a straty očami verejnosti
Európske voľby 2019 na Slovensku: výsledky a súvislosti

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore