ivo.sk
 
Ak máte záujem o aktuálne informácie o aktivitách IVO, pošlite nám Váš e-mail
pošli
Martin Bútora a IVO sa podieľali na koordinácii nominácie väzneného čínskeho disidenta na Nobelovu cenu mieru

Päťdesiatjeden poslancov a poslankýň Národnej rady SR, ako aj vyše tridsať osobností spoločenského, kultúrneho, vedeckého a občianskeho života sa spoločne podpísali pod slovenskú nomináciu čínskeho disidenta Liu Siao-poa na Nobelovu cenu mieru. V nominácii, ktorú koordinátori akcie z Nadácie Pontis (Milan Nič), Inštitútu pre verejné otázky (Martin Bútora), občianskeho združenia Človek v ohrození (Gabriela Šuvadová) a Konzervatívneho inštitútu M.R. Štefánika (Ondrej Dostál) 27. januára zaslali do Oslo, signatári pripomenuli fakt, že aktivity Liu Siao-poa majú už dnes nepopierateľný význam a dosah na formovanie Číny ako budúcej demokracie a vyjadrili želanie, aby výbor pre udeľovanie Nobelovej ceny mieru tejto skutočnosti venoval osobitnú pozornosť.

Nomináciu okrem iných podpísali bývalí predsedovia parlamentu František Mikloško a Pavol Hrušovský, ako aj súčasný i bývalý predseda parlamentného výboru pre ľudské práva, menšiny a postavenie žien József Berényi a László Nagy.

Osobnosti sa zhodli v tom, že Nobelova cena mieru pre Liu Siao-poa by bola povzbudením nielen pre stúpencov Charty 08 a čínskych aktivistov, ktorí sú prenasledovaní či väznení, ale súčasne by bola vyjadrením úcty a rešpektu voči všetkým tým, pre ktorých sú ľudské práva a ľudská dôstojnosť hodnotami zásadného významu. Ocenenie by bolo signálom pre tisícky ďalších aktivistov po celom svete, že ich boj má zmysel a nie sú v ňom sami.

„Je to ocenenie muža, ktorý v najväčšej krajine sveta, v podmienkach politického útlaku inicioval jedinečnú občiansku iniciatívu - manifest Charta 08,“ píšu v článku v denníku Sme uverejnenom pod názvom „Zápas o slobodu v Číne si zaslúži našu podporu” koordinátori a spolusignatári nominácie. „Manifest symbolicky vyhlásili na Deň ľudských práv v decembri 2008. Hlási sa k inšpirácii československým disidentským hnutím a Chartou 77, vyzýva na politické reformy, rešpektovanie medzinárodných dohôd o ľudských právach, ochranu vlastníckych práv a životného prostredia, federatívne usporiadanie Číny a riešenie vzťahov s menšinami a Taiwanom. Napriek represii úradov našlo odvahu podpísať dokument 10 tisíc Číňanov. Na zastrašenie ostatných bol jej najznámejší protagonista a spoluautor, 54-ročný literárny kritik Liu Siao-po, v decembri 2009 odsúdený na 11 rokov väzenia. Rýchly súdny proces sa konal na Vianoce, keď sa ľudia v mnohých krajinách sveta väčšmi sústredili na sviatky ako na politiku. Liu Siao-po sa proti rozsudku odvolal - no k jeho zmierneniu, ako aj k ochrane ďalších aktivistov Charty 08, už teraz môže pomôcť len medzinárodná publicita.“

„Naša iniciatíva,“ pokračujú koordinátori nominácie z Nadácie Pontis, Inštitútu pre verejné otázky, občianskeho združenia Človek v ohrození a Konzervatívneho inštitútu M.R. Štefánika, „sa zrodila v spolupráci s českými senátormi, zástupcami českých mimovládnych organizácií a niekdajšími predstaviteľmi disentu na čele s Václavom Havlom. Sme veľmi radi, že nás podporilo päťdesiatjeden poslancov a poslankýň Národnej rady SR, čím nominácia Liu Siao-poa dostala významnejšiu váhu aj z hľadiska pravidiel nórskeho Nobelovho výboru. Je vcelku logické, že na zozname podporovateľov z Prahy nechýbajú známi politici z rôznych častí politického spektra, predovšetkým tí so silným zahraničnopolitickým profilom (Alexandr Vondra z ODS, Petr Pithart z KDÚ-ČSL, Jiří Dienstbier a Lubomír Zaorálek z ČSSD). Zoznam podporovateľov zo Slovenska takisto obsahuje úctyhodné mená, ale len z radov dnešnej opozície.

Podľa autorov príspevku vzťahy s Čínou je možné rozvíjať aj pri súčasnom rešpektovaní vzájomných rozdielov. Slovensko môže uznávať dôležitú úlohu Číny na medzinárodnej scéne a súčasne môže pripomínať hodnotovú orientáciu Slovenskej republiky, ako aj celkový súlad slovenskej zahraničnej politiky s politikou a postojmi Európskej únie, ktorá vyjadrila hlboké znepokojenie nad uväznením Liu Siao-poa.

„Ľudské práva sú nedeliteľné,“ končia koordinátori nominácie svoj príspevok. „Prípad Liu Siao-poa je spojený aj s našou nedávnou históriou. Je len prirodzené, že sa oň zaujíma česká i slovenská občianska a zahraničnopolitická komunita. Veríme, že dôstojná obhajoba ľudských práv vo svete bude trvalou oficiálnou agendou slovenskej zahraničnej politiky, ktorá sa môže oprieť o naše historické tradície i o presvedčenie o sile slobodných jednotlivcov meniť pomery okolo seba - dnes v Číne, tak ako pred rokom 1989 v bývalom Československu. V súlade s tým očakávame, že Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pekingu bude osudy predstaviteľov Charty 08 pozorne sledovať.“

Koordinátori a zástupcovia mimovládnych organizácií odovzdali 3. februára 2010 oznámenie o nominácii čínskeho občana Veľvyslanectvu ČĽR. V liste apelujú na vysokých čínskych predstaviteľov, aby rešpektovali práva svojich občanov, k čomu ČĽR zaväzujú aj medzinárodné dohovory o ľudských právach, ktorých je signatárom.

Čítajte viac v komentári denníka Sme: Zápas o slobodu v Číne si zaslúži našu podporu

Nomináciu podporili osobnosti ako niekdajší disident a signatár Charty 77, politológ Miroslav Kusý, ďalej protagonisti Novembra 1989 na Slovensku (spoluzakladatelia Verejnosti proti násiliu – dramaturg a bývalý minister kultúry Ladislav Snopko, literárny vedec a bývalý člen parlamentu Peter Zajac, divadelník a bývalý popredseda vlády SR Martin Porubjak, výtvarník Rudo Sikora, spisovateľ Ľubomír Feldek; jeden z lídrov ochranárskeho hnutia Mikuláš Huba; lídri študentského hnutia v Novembri 1989 – dramaturgička Zuzana Mistríková a hudobník Anton Popovič; spoluzakladatelia Maďarskej nezávislej iniciatívy – spisovateľ Lajos Grendel a vydavateľ László Szigeti), a tiež historik a bývalý podpredseda slovenského parlamentu Milan Zemko, rímskokatolícky kňaz a bývalý politický väzeň Anton Srholec, biológ a bývalý minister školstva Ladislav Kováč, politologička Soňa Szomolányi, matematik Pavol Brunovský.

Zoznam osobností slovenského spoločenského, umeleckého a občianskeho života, ktoré nomináciu v liste do Oslo podpísali, prináša internetový portál changenet.sk, kde nomináciu možno podporiť.

Ďalšie informácie nájdete aj na stránkach topky.sk, pressweb.cz a earthtimes.org>> Späť na Aktuality

Videoaktuality

Neprehliadnite aktuálnu výskumnú štúdiu o postojoch internetovej populácie k problematike kybernetickej bezpečnosti. 

Výsledky 15. ročníka výskumu digitálnej gramotnosti populácie SR.

Kyberbezpečnosť očami internetovej populácie SR
Digitálna gramotnosť na Slovensku 2020

Správa zo sociologického
výskumu názorov mladých
ľudí vo veku 15-19 rokov.

Publikácia obsahujúca 30 pojmov súvisiacich s občianskym spolunažívaním.

Občianske spolunažívanie <br/>očami tínedžerov
Spolu, či proti sebe? Čo ovplyvňuje naše spolužitie

Vnímanie Novembra 1989 a ponovembrových zmien občami Slovenska.

Priebeh eurovolieb 2019, výsledky a spoločensko-politické kontexty hlasovania slovenských občanov.

30 rokov po Nežnej revolúcii. Zisky a straty očami verejnosti
Európske voľby 2019 na Slovensku: výsledky a súvislosti

Navštívte nás na Facebooku

Obsah © 2006 Inštitút pre verejné otázky.
Design © 2006 Komplot
Generuje redakčný systém BUXUS spoločnosti ui42.
Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 Sk


tlačiťposlaťhore